top of page
Vízteres kályha

ElÅ‘nyök, hátrányok

Manapság sokat hallhatunk a vizes betéttel készülÅ‘ csempe- vagy téglakályhákróll, engem is megkeresnek néha ilyen kályha építésének szándékával. A tapasztalatok eltérÅ‘ek, van, aki esküszik elÅ‘nyeire, de olyan tulajdonossal is találkoztam, aki elátkozza a pillanatot amikor vízterest rendelt. Vajon miért??

Ebben az írásban a tisztánlátást próbálom segíteni, felsorolva elÅ‘nyöket, hátrányokat, nem titkolva el, hogy jómagam kevésbé pártolom a szobakazánt.

 


Lássuk elÅ‘ször az elÅ‘nyöket:

  • Akár az egész lakás fűthetÅ‘ egy kályhával.

  • Csak egy helyen termelÅ‘dik piszok, hamu.

  • A lakás távolabbi, zegzugos részeibe is könnyebben eljut a meleg. Ez fÅ‘leg többszintes épületben számít.

  • ElegendÅ‘ egy kémény az egyetlen cserép- vagy téglakályhához.

  • A meglévÅ‘ fűtésrendszerre illeszthetÅ‘, ezért olcsónak tekinthetÅ‘.

 

A hátrányok:

  • A szakaszos üzemű berendezésbÅ‘l folyamatos üzeműt csinálunk. Az ilyen berendezés kevésbé kályha, inkább szobakazán. A kályhánál megszokott fűtési idÅ‘ megnövekszik; ugyanakkora tűztérrel jóval több légköbméter kifűtése több idÅ‘t vesz igénybe. A kályha teljesítménye pedig sokszor nem elegendÅ‘ az egész lakás teljes kifűtéséhez.

  • MegnÅ‘ a tüzelÅ‘anyag-igény és többet kell foglalkozni a tűzzel (bár ez utóbbit jónéhányan szeretik).

  • JelentÅ‘sen csökken a falazat hÅ‘tároló képessége. A kályha csak a tüzelés ideje alatt és utána talán még 2-3 óráig meleg. A kellemes, egészséges sugárzásos hÅ‘leadást a radiátorok konvekciós hÅ‘leadása váltja fel.

  • Mérésekkel igazoltan alacsonyabb a hatásfok, amely még kályha üzemmódban (vízoldali teljesítmény kivétele nélkül) sem éri el a hagyományos kályhával elérhetÅ‘t. Ez fÅ‘leg a nagyobb tüzelÅ‘anyag-fogyasztásban mutatkozik meg. 

  • Bonyolódik a gépészet; vagy nyitott fűtési rendszer, vagy zárt rendszernél bonyolult védelmi berendezések szükségesek a biztonságos működéshez. Ami bonyolultabb, könnyebben elromlik...

  • Villamos áram nélkül ilyen kályha a szivattyú miatt nem fog működni. Természetesen, akinek van szünetmentes tápegysége vagy házi napeleme mentesül az esetleges áramkimaradás kockázatától...

  • A füstgáz túlhűlésének lehetÅ‘sége megnÅ‘, ez kátrányosodást okoz a kéményben, de sokszor már a kályha járataiban is. Az átfoltosodott, büdös kályhacsempék nem tisztíthatók, a kémény belsÅ‘ falazata pedig csak költséges eljárással vakolható újra, egyébként bontás, újjáépítés szükséges.

  • Csökken a tűztér hÅ‘mérséklete...


 

A hátrányok között utolsóként említettet érdemesnek látom kiemelni.

 

A kályhák működését, fejlesztését vizsgáló kutatások rendre azt a következtetést vonják le, hogy a cserép- vagy téglakályha jó hatásfokú működéséhez, az alacsony tüzelÅ‘anyag felhasználáshoz és károsanyag-kibocsátáshoz magas tűztérhÅ‘mérsékletre van szükség. Ez többek között úgy érhetÅ‘ el, hogy a cserép- vagy téglakályha tűztere oldalfalon történÅ‘ égésilevegÅ‘-bevezetéssel rendelkezik, a tűz sima tűztalajon ég, rostély nincs benne. Az oldalfalon történÅ‘ levegÅ‘bevezetés még megoldható lenne vizes betét használata mellett is, viszont a tűzteret körülvevÅ‘, vagy felette lévÅ‘ keringtetett víz hÅ‘elvonó hatása kikerülhetetlen.

Úgy gondolom, hogy egy fával, mint megújuló energiaforrással működÅ‘ cserép- vagy téglakályha feladata, hogy más energiaforrástól függetlenül működjön. Amennyiben vizet keringtetünk már elektromos áramra is szükség van, néhol pedig a biztonsági rendszer működéséhez hálózati víznyomásra is.

Ezért ahol lehet, azt javaslom, hogy a meglévÅ‘ legtöbbször gázkazán-padlófűtés-radiátorok rendszert hagyjuk érintetlenül és épüljön kiegészítÅ‘ vagy teljes fűtésre egy önálló csempe- vagy téglakályha. 

 

 

Találkoztam olyan kétszintes házzal, ahol a tervezéskor nem gondolták át eléggé, hogy miként fogják fűteni a helyiségeket. Egyetlen kémény készült (14x14 cm), amelyre a földszinten egy kandalló volt építve, ez némi visszafüstölés mellett többé-kevésbé biztosította az alsó szinten lévÅ‘ konyha-nappali és fürdÅ‘szoba melegét. Mivel a felsÅ‘ szintet ritka és fÅ‘leg nyári használatra tervezték, ott nem volt szükség erre. Azonban az igények változásával jó lett volna ott is kialakítani fűtést. Történetesen olyan helyre épült a ház, ahol gázvezeték hírét sem hallották...

Ebben az esetben légfűtéssel, a kandalló átalakításával, átépítésével lehetséges a felsÅ‘ szint fűtése. Hasonló módon akár egy csempe- vagy téglakályha hátsó felületérÅ‘l is lehet meleg levegÅ‘t a mögötte vagy felette lévÅ‘ helyiségbe juttatni.

A tervezéskor eldöntendÅ‘, hogy hol lesznek a kályhák, idejekorán gondolva a jó helyen lévÅ‘ kéményekre és az alapok teherbírására is. Nagyon sok lakás kellÅ‘en kifűthetÅ‘ lenne kettÅ‘, esetleg három kályhával - ha megvan hozzá a hely és a kémény.

Bizony eleink elÅ‘relátóbbak voltak; szinte minden régi - gázfűtés elterjedése elÅ‘tti idÅ‘kbÅ‘l származó - házon a legjobb helyen és a megfelelÅ‘ számú kémény van. Kérdés, milyen állapotban - de a többnyire alapos munkavégzés még manapság is érezteti áldásos hatását...

bottom of page